Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Vreau sa infiintez o firma pentru un magazin on-line, care la randul lui isi va desfasura activitatea si intr-un marketplace on-line.
Voi vinde diverse produse(nu doresc sa mentionez categoria).

1. Ce m-ar avantaja mai mult? Un PFA sau un SRL?
Nu ma intereseaza forma DEBUTANT pentru ca ma limiteaza foarte mult.
2. Am nevoie de vreo firma de audit financiar?
3. Firma va fi cu asociat unic.
4. Cum se pot scoate dividendele din firma, pentru SRL?
5. La ce perioada de timp si in proportie de cat la % se scot didvidendele?
6.Am o masina persoanala care este pe CMI pentru amortizare, vreau sa fac contract de comodat pentru a-mi reduce niste cheltuieli, a putea scoate niste bani din firma cu alte cuvinte. Masina este foarte putin folosita in interes de CMI, restul ca masina personala. Motorina se deduce 50%, pentru ca este PFA, la fel si alte consumabile, mai putin reparatiile. Firma pe care o infiintez necesita deplasari. In noiembrie 2017 masina va fi scoasa de pe CMI si o voi trece pe firma asta, pentru deducerea de cheltuieli. Eu mi le pot deduce integral? 100%?
7. Pot face contracte la termen cu furnizorii? Sa zicem ca achizitionez niste produse si plata o fac la finele lunii in curs?
8.La PFA, tot ce trece de 2500 lei, ca amortizare, nu se scade dintr-o data? Este valabil si in SRL? Ma refer la telefoane, tablete, reparatii masina, capital fix-cum este trecut in grila PFA.

Astept raspunsuri la obiect! Ma intereseaza cel mai mult partea cu dividendele si scoaterea banilor din firma.

Multumesc
Infiintati un srl. Anul urmator, dupa inchiderea exercitiului financiar precedent si depunerea bilantului anual, veti putea scoate profitul repartizat ca dividende. Puteti repartiza la dividende intreg profitul anului precedent. Se scot max. 10000 in numerar sau fara limita daca ii scoateti transferand din contul bancar al firmei in cel al asociatului.
Da, la contracte cu furnizorii. E o negociere. Acum cred ca nu vreti ca din prima, fara sa va cunoasca, orice furnizor sa va dea cu plata la termen. Primele livrari vor fi cu plata pe loc.