Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Proiect de hotărâre pentru anul 2017
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Proiect de hotărâre pentru anul 2017

Bună ziua .
Până la ce dată trebuie să adopte consiliul local hotărârea pentru anul 2017 cu privire la stabilirea impozitelor si taxelor locale?
30 aprilie 2016.
Cod fiscal:
[ link extern ]

ART. 491 - Indexarea impozitelor și taxelor locale

(1) În cazul oricărui impozit sau oricărei taxe locale, care constă într-o anumită sumă în lei sau care este stabilită pe baza unei anumite sume în lei, sumele respective se indexează anual, până la data de 30 aprilie, de către consiliile locale, ținând cont de rata inflației pentru anul fiscal anterior, comunicată pe site-urile oficiale ale Ministerului Finanțelor Publice și Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

(2) Sumele indexate conform alin. (1) se aprobă prin hotărâre a consiliului local și se aplică în anul fiscal următor. La nivelul municipiului București, această atribuție revine Consiliului General al Municipiului București.

exemplu:
[ link extern ]