Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Obligatii la tva contribuabili inactivi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Obligatii la tva contribuabili inactivi

Contribuabilii, persoane impozabile stabilite în România, platitori de tva declaraţi inactivi ,ce obligatii au privind TVA aferent stocului de marfa - trebuie sa platesca (sa restituie pentru la vremea respectiva a fost dedus )
Norme Cod fiscal:

(9) În cazul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA a fost anulată de organele fiscale competente, conform art. 316 alin. (11) lit. a) - e) și h) din Codul fiscal, nu se fac ajustări ale taxei aferente serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor, activelor corporale fixe în curs de execuție, prevăzute la alin. (1), fiind supuse obligației de plată a TVA colectate conform art. 11 alin. (6) și (8) din Codul fiscal.

Cod fiscal:

Art. 316. (11) Organele fiscale competente anulează înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol:

a) dacă este declarată inactivă conform prevederilor Codului de procedură fiscală, de la data declarării ca inactivă;

Si asta pt ca aveti obligatia colectarii de TVA conform art. 11 Cod fiscal.
Ioan Petru Butariu, Contabil