Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pfa

buna ziua. un consilier fiscal isi poate infiinta un pfa? in ce conditii si daca poate angaja de ex: contabil, expert contabil, etc. va multumesc
livia.mazare a scris:

buna ziua. un consilier fiscal isi poate infiinta un pfa? in ce conditii si daca poate angaja de ex: contabil, expert contabil, etc. va multumesc

In primul rand profesia se numeste consultant fiscal si este reglementata de Ordonanta 71/2001, modificata si/sau aprobata de Legea 198/2002, OUG 53/2007, Legea 352/2007.
Dupa promovarea examenului si inscrierea in Camera Consultantilor Fiscali, consultantul fiscal are dreptul sa-si exercite profesia ca persoana fizica independenta prin inregistrarea la Administratia Financiara sau poate sa constituie o societate comerciala.
Oranina Dumitru, Contabil