Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
Doresc si eu sa stiu daca executorul are dreptul sa mi trimita mie, ca angajator, o adresa de poprire in care debitul sa fie parte in lei, parte in euro? In conditiile in care moneda nationala nu este euro, salariile si pensiile sunt achitate in lei!!! Nu ar fi corect sa-mi trimita debitul in lei cu o eventuala actualizare ulterioara? Exista prevazut in lege faptul ca debitul din adresa de infiintare a popririi poate fi exprimat in euro? Am vazut ca, in codul de procedura civila, exista un articol prin care institutiile de credit sunt autorizate sa converteasca sumele in valuta din conturi. Dar face referire la institutii de credit...Ma poate lamuri cineva?
Poate că este doar o referință asupra creanței. Ce scrie exact în acea adresă de poprire?
"...dispunem executarea silita prin infiintarea unei popriri, in cota de 1/3 din veniturile pe care unitatea dumneavoastra, in calitate de tert poprit o datoreaza debitorului X , CNP... pna la incasarea sumei de xxxxx EUR(la cursul BNRdin ziua platii) reprezentand debit principal si xxxxx lei reprezentand cheltuieli de executare silita..."
Cand le-am cerut sa-mi trimita suma in lei, s-au prevalat de art.784 alin.7, care face referire insa la institutiile de credit iar noi nu suntem institutie de credit....