Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile productie si comert
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile productie si comert

Am o nelamurire:
Am o soicietate si produc sapun. Din productie imi iasa ca si unitate de masura kilograme. Eu il vand la bucata.
Cum pot face aceasta sa fie totul legal?
pot sa inregistrez 711=345 ( kg) si apoi 371=345 (kg??? aici ar trebui sa am buc)
sau
x = 345 (kg)
371 = x (buc) ..dar ce con sa pun la xx ??
Sunt mai multe variante:
-fie se receptioneaza productia finita pe kg si bucati (oricum se transfera toata la 371 ca bucati)
- fie se face transformarea din kg in buc (daca depinde softul contabil) si apoi se transfera ca bucati;
- fie se foloseste metoda unitatilor de masura multiple.(dar e mai dificil parerea mea)
Nu vad ce impediment exista sa se faca raport de productie pe bucati.