avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile productie si comert
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile productie si comert

Am o nelamurire:
Am o soicietate si produc sapun. Din productie imi iasa ca si unitate de masura kilograme. Eu il vand la bucata.
Cum pot face aceasta sa fie totul legal?
pot sa inregistrez 711=345 ( kg) si apoi 371=345 (kg??? aici ar trebui sa am buc)
sau
x = 345 (kg)
371 = x (buc) ..dar ce con sa pun la xx ??
Cel mai recent răspuns: adema1980 , utilizator 20:15, 1 Noiembrie 2016
Sunt mai multe variante:
-fie se receptioneaza productia finita pe kg si bucati (oricum se transfera toata la 371 ca bucati)
- fie se face transformarea din kg in buc (daca depinde softul contabil) si apoi se transfera ca bucati;
- fie se foloseste metoda unitatilor de masura multiple.(dar e mai dificil parerea mea)
Nu vad ce impediment exista sa se faca raport de productie pe bucati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Receptie si vanzare marfa florin89 florin89 Buna ziua, Am si eu o intrebare. Cum se face receptia si vanzarea marfii in conditiile urmatoare: Deci cumpar 2 coli de hartie (250 gr), la pretul de 1 ... (vezi toată discuția)
Monografie bar - restaurant AncaUrda AncaUrda Care este monografia contabila si documentele primare pentru o unitate de alimentatie publica Bar – Restaurant care isi organizeaza evidenta stocurilor ... (vezi toată discuția)
Proces verbal productie danalungu danalungu Buna ziua. Lucrez la o statie de betoane, si m-ar interesa cum as putea sa intocmesc atat scriptic cat si in contabilitate, produsele finite ce rezulta din ... (vezi toată discuția)