Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura:Da sau Nu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura:Da sau Nu

Buna ziua!Am un copil minor rezultat dintr-o casatorie anterioara , in varsta de 14 ani. In sentinta civila definitiva ,s-a mentionat ca , minorul, imi este incredintat spre crestere si educare deoarece tatal biologic, a renuntat la orice fel de pretentii asupra copilului. Intrebarea mea este :mai am nevoie de procura de la el ,in cazul in care vreau sa plec din tara cu minorul? Mentionez ca am intentat si o plangere pentru neplata pensiei alimentare (timp de 6 ani) . Multumesc.
Daca va e incredintat spre crestere si educare, nu aveti nevoie de acordul tatalui pt a iesi din tara cu copilul.
Multumesc frumos pentru confirmare.
Nu este necesar acordul fostului sot, in vederea deplasarii in strainatate, cu minorul.

De asemenea, nici atunci cand este necesar a fi emis pasaportul individaul pentru minor nu este necesar acordul notarial al fostului sot.

Declaratia consimtamant este data, pe cale notaria,atunci cand autoritatea parinteasca este exercitata in comun, de ambii parinti.

Dumneavoastra exercitati singura autoritatea parinteasca.

Asadar, dumneavoastra, in calitate de parinte custodian, luati singura decizilile majore din viata copilului.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat