Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consultare RI / sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consultare RI / sindicat

Buna ziua,

am nevoie de cineva cu experienta pe relatia cu sindicatul, va rog.
Exista urmatoarele doua situatii, in acest moment:
1. Conform CCM, in data de 22.10. trebuia sa implementam noul RI. In data de 13.10. am dat materialul, conducerii sindicatului. In data de 19.10, au venit catre noi cu o adresa conform careia mai au nevoie de timp de studiu si ca revin ei cand e gata acest studiu. Le-am inaintat o adresa prin care i-am informat ca data la care asteptam un feedback de la ei, este 24.10, ca in 26 e sedinta de consultare si ca de la 01.11. RI intra in vigoare. In cazul in care vor reveni iar, asa cum suntem obisnuiti, cu o tergiversare, ce putem face? Legal, putem face ceva?
2. In situatia in care are loc sedinta de consultare, va rog, cum trebuie sa se desfasoare exact, d.p.d.v. legal, aceasta?
Multumesc!! :)
La consultare , sindicatul trebuie sa-si spuna parerea despre prevederile Reg.Intern. In acest caz, angajatorul va lua la cunostinta de parerea sindicatului dupa care va putea face sau nu rectificarile cuvenite in reg.intern.
In cazul in care vor fi rectificari pe care nu le dorim, va trebui facut vreun raspuns in scris, catre ei?
Asa ar fi recomandat. Nu e oblihatoriu, dar pare correct sa raspundeti, chiar si ca nu va insusiti revendicarile lor cu privire la RI.
Multumesc. In scris sa fie, atunci. Sper sa ma ajute cineva si cu punctul 1...
La pct. 1 :

Consultarea salariatilor, cu ocazia elaborarii regulamentului intern de catre angajator, este facultativa, lipsa consultarii neatragand nevalabilitatea regulamentului. In acest sens, Reg.Intern poate intra in vigoare la data de 01.11.2016 , dupa care se poate modifica.