Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reclamatie Casa de Pensii - modalitati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reclamatie Casa de Pensii - modalitati

Buna ziua,

Imi puteti spune care sunt modalitatile prin care pot face o sesizare/reclamatie la casa de pensii judeteana Ilfov ? avand in vedere ca atat pe site-ul lor cat si la adresa pensii.ilfov@cnpp.ro (+ petitii.sesizari@cnpp.ro) n-am primit niciun un nr. de inregistrare pt sesizare.

Mama mea asteapta de multe luni (aproximativ 6) noua pensie recalculata si din numeroasele convorbiri telefonice mereu era asigurata ca totul este in regula si ca va primi noua pensie in urmatoarea luna.
Din pacate, nu se poate deplasa personal acolo (fiind operata recent) pt a face reclamatia, asa ca nu stiu ce optiuni mai sunt prin care sa obtinem un raspuns oficial.

Multumesc,
Faceti o sesizare scrisa pe care o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Pensia va fi platita din urma, de la data solicitarii recalcularii/ depunerii de documente suplimentare.
~ Conținut șters la cerere ~
Se invoca de catre casele judetene de pensii volumul mare de munca si personalul insuficient. Se mai metioneaza ca plata pensiei se face de la data depunerii dosarului de pensie/ documentelor suplimentare.
Puteti grabi emiterea deciziilor numai revenind cat mai des cu adrese scrise prin care sa solicitati emiterea deciziei.
Din acest motiv s-a desfiintat portalul "Intrebari si raspunsuri" de pe CNPP.
Sa nu se mai afle despre problemele din sistem si sa nu mai avem control pe interventii.
Eu am facut intervetii la timpul potrivit la toate institutiile statului pentru reinfiintare.
Nu s-a dorit acest lucru.
Raspunsul final al CNPP a fost:
S-a inbunatatit considerabil comunicarea dupa desfiintarea portalului.
Am si eu interventii de cateva luni la CNPP la care astept raspuns.
Buna ziua
Imi puteti spune care sunt modalitățile prin care pot fc o sesizare reclamație la casa de pensii județeană bucuresti ?având in vedere ca atat pe site_ul lor cât și la adresa Petiții,sesizarea @cnp.ro nu am primit un nr de inregistrarept sesizare .tataasteapta de 2 ani pensia si nu am primit nici un răspuns.astept raspuns de la dumneavoastra pt ca din numeroasele convorbiri telefonice mereu era asigurat că totul este în regulă și va primi pensia in luna urmatoare