avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Adaugare cod CAEN la PFA si angajare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Adaugare cod CAEN la PFA si angajare

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii, va rog frumos!
In momentul de fata am un PFA deschis in 2010 cu cod CAEN 0111(cultivarea cerealelor....etc.).
Acum as dori sa adaug un cod caen pentru executie lucrari de gips-carton (am gasit ceva la clasa 433).
Mai exact, sa pot angaja:
- 1 pers. (eu, tehnician constructii)
- 2 mesteri zugravi (sau denumirea exacta de care este nevoie in fisa postului pentru executarea lucrarilor din acest CAEN)
- 2 necalificati pentru finisaje.

Ce as avea nevoie si daca pot face aceasta modificare pentru PFA-ul actual.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:55, 25 Octombrie 2016
Procedura de aducere de mentiuni la actele pfa o faceti la registrul comertului si cand mergeti acolo sa avti actele in original de la infiintare.
Prin legea 182 din aceasta luna, s-au adus urmatoarele modificari la legislatia existenta pentru pfa:
....
15. Articolul 16 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 16. - (1) PFA poate avea in obiectul de activitate cel mult 5 clase de activitati prevazute de codul CAEN.
.......
16. La articolul 17, alineatele (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 17. - (1) PFA poate desfasura activitatile pentru care este autorizata, singura sau impreuna cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, in calitate de angajator, cu contract individual de munca, incheiat si inregistrat in conditiile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caen 0111 ContSters86219 ContSters86219 Un PFA are cod CAEN 0111-cultivarea cerealelor si plateste impozit la norma venit din 1 feb 2013. Dupa parerea mea acest cod caen 0111 infara de cultivare ... (vezi toată discuția)
Primul angajat-ce acte trebuie intocmite? ContSters86219 ContSters86219 Sunt PFA si doresc sa fac prima angajare(mecanic agricol). Ce acte trebuie sa intocmesc ? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Atestare profesionala dalexro67 dalexro67 Buna seara! Vreau sa infiintez o inteprindere individuala si am inteles ca trebuie sa fac dovada pregatirii/experientei profesionale.Problema e ca singurul ... (vezi toată discuția)