Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Adaugare cod CAEN la PFA si angajare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Adaugare cod CAEN la PFA si angajare

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii, va rog frumos!
In momentul de fata am un PFA deschis in 2010 cu cod CAEN 0111(cultivarea cerealelor....etc.).
Acum as dori sa adaug un cod caen pentru executie lucrari de gips-carton (am gasit ceva la clasa 433).
Mai exact, sa pot angaja:
- 1 pers. (eu, tehnician constructii)
- 2 mesteri zugravi (sau denumirea exacta de care este nevoie in fisa postului pentru executarea lucrarilor din acest CAEN)
- 2 necalificati pentru finisaje.

Ce as avea nevoie si daca pot face aceasta modificare pentru PFA-ul actual.

Multumesc anticipat!
Procedura de aducere de mentiuni la actele pfa o faceti la registrul comertului si cand mergeti acolo sa avti actele in original de la infiintare.
Prin legea 182 din aceasta luna, s-au adus urmatoarele modificari la legislatia existenta pentru pfa:
....
15. Articolul 16 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 16. - (1) PFA poate avea in obiectul de activitate cel mult 5 clase de activitati prevazute de codul CAEN.
.......
16. La articolul 17, alineatele (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 17. - (1) PFA poate desfasura activitatile pentru care este autorizata, singura sau impreuna cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, in calitate de angajator, cu contract individual de munca, incheiat si inregistrat in conditiile legii.