Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... scutire impozit pe venit din salariu pt părinții ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

scutire impozit pe venit din salariu pt părinții unui minor cu grad de handicap

Sunt în concediu de îngrijire copil cu grad de handicap I pana la vârsta de trei ani...întrebare. ..as putea beneficia( eu sau sotul) de scutirea de la impozitul pe venit din salariu sau indemnizații în baza certificatului de handicap al copilului?
Nu puteti beneficia dvs de aceasta scutire.

Codul fiscal
art.60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
......
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
......