Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana cu grad de handicap accentuat 1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana cu grad de handicap accentuat 1

am un angajat. a primit la inceputul lunii un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat de tip 1. nu este pensionar, subliniez.
cum ma afecteaza pe mine, ca angajator ? am citit pe certificat ca este scutit la impozit pe salariu.
simona38, utilizator
Codul fiscal
ART. 60 - Scutiri
Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
....
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
....

Norme Metodologice de aplicare a Codului fiscal
TITLUL IV - Impozitul pe venit
Cap.I Dispoziții generale
Sectiunea 1 - Scutiri

1. În înțelesul art. 60 pct. 1 lit. a) - d) din Codul fiscal, scutirea de la plata impozitului pe venit se aplică pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative. Pentru a beneficia de prevederile art. 60 pct. 1 din Codul fiscal contribuabilii au obligația de a depune, după caz, la organul fiscal competent sau la angajatorul/plătitorul de venituri documentele care atestă încadrarea în gradul de handicap grav sau accentuat. Documentele vor fi prezentate în original și în copie, organul fiscal competent, angajatorul/plătitorul de venituri păstrând copia după ce verifică conformitatea cu originalul.
.....