Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul prin concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul prin concubinaj

Stimati doamne si domnilor,
va rog a ma informa la urmatoarea situatie: mama mea are ca proprietate un apartament cu doua camere. De circa 10 ani traieste in concubinaj cu un barbat.
Are acesta dreptul, chiar partial, la valoarea apartamentului care apartine mamei mele.
Va multumesc anticipat.
Nu are drept de proprietate asupra apartamentului dar daca a facut imbunatatiri are drept de creanta pentru ce a imbuntatit. mama dvs poate sa i vanda sau sa i doneze o cota din apartament sau sa i lase prin testament ceva.
Buna ziua,
Persoana respectiva are dreptul sa solicite, printr-o actiune in instanta pentru imbogatire fara judsta cauza, valoarea imbunatatirilor aduse in ultimii 3 ani si care se pot dovedi cu acte ca au fost supotrtate doar de el.
In rest ..... NIMIC!
NIMIC nici acum si nici peste 100 de ani daca ar sta atat in concubinaj.
A se studia art. 631 si celelalte C.Civ.