avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conexarea dosarelor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conexarea dosarelor

Cum se procedeaza in cadrul conexarii dosarelor: cel nou la cel vechi sau cel vechi la cel nou?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 12:40, 29 Octombrie 2016
Buna seara,
Cel nou la cel vechi.
chiar daca noul dosar este deschis de pârâtul vechiului dosar?
Da, conf.art.139(3)NCPC"Dosarul va fi transmis instantei mai intai investite,in afara de cazul in care reclamantul si paratul cer trimiterea lui la una dintre celelalte instante."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea vechiului şi a noului cpc viktorV viktorV Am un proces civil, deschis sub aplicarea vechiului C.P.C. - la tribunal, - împotriva mai multor pârâţi; sunt la primul termen. Am nevoie de deschiderea ... (vezi toată discuția)
Conexare dosar - in ce ordine se cere conexarea? ContSters341448 ContSters341448 Am deschis o actiune de partaj judiciar si una de pretentii drept de folosinta - aceiasi piriti acelasi teren acelasi imobil .Cum sa procedez ? Cer conexarea ... (vezi toată discuția)
Doua dosare deschise pentru aceeasi cauza iunana iunana Buna ziua, Va rog mult sa-mi spuneti cum se anuleaza un dosar in cazul in care s-au descgis doua dosare (civil) pentru aceeasi cauza. Multumesc ... (vezi toată discuția)