Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conexarea dosarelor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conexarea dosarelor

Cum se procedeaza in cadrul conexarii dosarelor: cel nou la cel vechi sau cel vechi la cel nou?
Buna seara,
Cel nou la cel vechi.
chiar daca noul dosar este deschis de pârâtul vechiului dosar?
Da, conf.art.139(3)NCPC"Dosarul va fi transmis instantei mai intai investite,in afara de cazul in care reclamantul si paratul cer trimiterea lui la una dintre celelalte instante."