Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Intocmire DDE
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Intocmire DDE

Daca o institutie a statului imi pune la dispozitie un proiect tehnic pentru realizarea unei lucrari, dar prin contractul de executie ma obliga sa intocmesc eu detaliile de executie si sa le predau in format editabil, pot pretinde drepturi de autor pt acestea? Eu nu as sa-mi foloseasca munca mea si la alte proiecte ale lor fara acordul meu.
P.T. contine si detalile de executie. Cred ca va pus la dispozitia doc. pentru aut. de construire. Consultati L. nr. 50/1991 actualizata - Art. 9. - (1) Proiectele pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii, precum si proiectele tehnice, pe baza carora se intocmesc acestea, se elaboreaza de colective tehnice de specialitate, se insusesc si se semneaza de cadre tehnice cu pregatire superioara numai din domeniul arhitecturii,constructiilor si instalatiilor pentru constructii, astfel:
a) de arhitect cu diploma recunoscuta de statul roman, pentru proiectarea partii de arhitectura pentru
obiective de investitii cuprinse la toate categoriile de importanta a constructiilor supraterane si a celor
subterane;
b) de ingineri constructori si de instalatii, cu diploma recunoscuta de statul roman, pentru partile de
inginerie in domeniile specifice, pentru obiective de investitii cuprinse la toate categoriile de importanta
a constructiilor supraterane si subterane, precum si la instalatiile aferente acestora;
c) de conductor arhitect, urbanist si/sau de subinginer de constructii, cu diploma recunoscuta de statul
roman, pentru cladiri de importanta redusa si aflate in afara zonelor protejate, stabilite conform legii.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica si pentru documentatia de executie.
(3) Semnarea documentatiilor de catre persoanele prevazute la alin. (1) angajeaza raspunderea acestora in conditiile legii.
Nu stiu sa existe drepturi de autor!?
Am consultat legea. Firma mea este autorizata si pentru proiectare. Tema de proiectare este data in baza legii 440. Caietul de sarcini al PT prevede ca, executantul desemnat castigator sa intocmeasca DDE-urile in format digital editabil, apoi dupa aprobarea lor de catre o comisie a beneficiarului, primesc ordinul de incepere al lucrarilor. Ma deranjeaza faptul ca, imi foloseste munca la alte proiecte ale lor. DDE -urile se refera la partea de automatizarea, antiefractie si antiincendiu.