Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Deschidere Firma
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Deschidere Firma

Buna ziua!trebuie sa imi deschid o firma ,pe care o folosesc in domeniu de service care nu am nevoie de angajati...pe aceasta firma o sa am de facturat undeva pe la 2000 ron=D>pe an...Ce fel de Firma imi propuneti sa imi deschid si care sunt costurile.PFA SAU SRL.D sau micro :(
Marianpruna91, utilizator
Buna ziua,

Daca nu veti avea angajati, iar cifra de afaceri este mica, ar fi bine sa va deschideti o PFA, intrucat este mult mai usor de tinut contabilitatea, iar costurile sunt mai reduse macar prin prisma faptului ca nu este nevoie de contabil. La S.R.L. se depun mai multe declaratii fiscale decat la PFA, fiind necesar sa aveti angajat un contabil.
Buna Ziua!Si care sunt costurile pentru deschidere ???
Taxele la Registrul Comertului pentru PFA sunt undeva la 300-400 lei, iar pentru SRL intre 500-600 lei. La S.R.L. exista si costurile pentru redactarea actului constitutiv care se poate realiza la biroul specializat al Registrului Comertului sau de catre un avocat/consultant.
Dar pe mine ma intereseaza srl d sau microintreprindere