Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura angajare cetatean italian
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura angajare cetatean italian

Care este procedura de angajare a unui cetatean italian in Romania? Se poate intocmi si inregistra Cim-ul in baza pasaportului? Cnp-ul trebuie sa si-l obtina personal? Sau se poate si prin procura notariala?
1. Procedura de angajare a unui cetatean italian este aceeasi ca si pentru un cetatean roman. Prin urmare, va trebui sa fie îndeplinite toate formalitățile de angajare începând de la obținerea certificatului medical care atestă ca viitorul salariat este apt de muncă și până la termenul legal de completare si inregistrare a contractului individual de muncă în Revisal.

2. C.i.m. se poate inregistra in baza pasaportului.

3. Pentru a obtine CNP se poate merge si cu procura.

Documentele necesare în vederea obținerii unui certificat de înregistrare:
• cerere-tip, care se obține de la formațiunea teritorială IGI;
• carte de identitate /paşaport (original şi copie);
• contract de muncă (original şi copie) sau adeverinţa eliberată de angajator (original);
• print screen din registrul general de evidenţă a salariaţilor, la secţiunea unde se regăsesc datele referitoare la contractul de muncă, ştampilată şi semnată de către angajator pentru confirmarea veridicităţii documentului prezentat;
• taxe.