Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Conditii aplicare legea dreptului de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Conditii aplicare legea dreptului de autor

Buna ziua! Mi-ar placea sa creez site-uri cu subiecte stiintifice. De exemplu as dori sa fac un site despre fructe. Problema este ca mi se pare inutil sa citesc 100 de carti si apoi sa sintetitizez totul in cateva articole care sunt foarte asemenatoare cu articolele originale. Din aceasta cauza nu vad rostul. Totodata in Legea dreptului de autor se prevede ca :

Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
f) simplele fapte si date.

... ceea ce mi se pare normal. O alta abordare ar fi copierea de pasaje relevante din textele originale si fuzionarea lor intr-un text-rezultat atat timp cat ne incadram la aliniatele mentionate in lege. Incalca aceasta metoda drepturile de autor va rog ?
Iulian81, utilizator
Daca textele le copitati intr-un rezumat puteti indica sursele acestor texte cu note bibiliografice si astfel nu incalcati dreptul de autor in sensul legii nr. 8/1996