avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Înregistrarea unei mărci!
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Înregistrarea unei mărci!

Doresc să îmi înregistrez o marcă la OSIM. As dori sa stiu la cine trebuie sa apelez, care ar fi costurile. Mulțumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: MihaiKrc , utilizator 14:49, 7 Noiembrie 2016
Instituita la care se inregistreaza marcile este OSIM. Taxele necesare pentru acest demers sunt cele prevazute de Ordonanţa Guvernului nr. 41/1998 si sunt urmatoarele:
- taxa de depunere a cererii de inregistrare în valoare de 44 lei si taxa de publicare a ei, care are valoarea de 132 lei pentru mărcile alb-negru şi 441 lei pentru mărcile color
În conformitate cu Ordonanţa menţionată anterior, taxele de examinare a cererii pentru o clasă sunt urmatoarele:

- pentru mărcile individuale:

• marca verbală: 485 lei;
• marca combinată/figurativă/tridimensională alb/negru: 617 lei;
• marca combinată/figurativă/tridimensională cu culori revendicate: 970 lei.
Pentru fiecare clasă suplimentară se plăteşte suma de 221 lei.

- pentru mărcile colective sau de certificare:

• marca verbală: 1720 lei;
• marca combinată/figurativă/tridimensională alb/negru: 1985 lei;
• marca combinată/figurativă/tridimensională cu culori revendicate: 2427 lei.
Pentru fiecare clasă suplimentară se plăteşte suma de 309 lei.

Daca nu va descurcati cu procedura, puteti apela la un avocat care sa faca demersurile in numele dvs.
MihaiKrc a scris:

Doresc să îmi înregistrez o marcă la OSIM.


De asemenea, trebuie sa stiti ca procedura in fata OSIM se poate complica, prin formularea de opozitii la cererea dumneavoastra de inregistrare a marcii. Mai mult decat atat, daca inregistrarea marcii se va respinge de catre OSIM, urmeaza o procedura judiciara in fata Tribunalului Bucuresti, de contestare a deciziei OSIM. De aceea, din punctul meu de vedere, este absolut necesar sa aveti asistenta juridica de specialitate inca de la inceput.
Mulțumesc! Asta intenționez sa fac, dar imi doream sa am in minte o idee de ansamblu asupra procesului atunci cand merg la consilierul juridic!! O zi buna!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele unui magazin online madalinvineroiu madalinvineroiu Salutare tuturor! Urmează să îmi deschid un magazin online și am o mică nelămurire, dacă de exemplu numele site-ului și al firmei este \"Meresipere ... (vezi toată discuția)
Inregistrare marca otilia13 otilia13 Buna ziua! Am urmatoarea intrebare: Este obligatoriu pentru o societate comerciala sa-si inregistreze marca la OSIM, sau care sunt consecintele ... (vezi toată discuția)
Înregistrare marcă osim mirunix mirunix Bună ziua! Doresc să [b]înregistrez o marcă la OSIM[/b], utilizând formularul lor [b]online [/b]și aș avea câteva întrebări punctuale cu care sper ... (vezi toată discuția)