Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare marca

Buna ziua! Am urmatoarea intrebare:
Este obligatoriu pentru o societate comerciala sa-si inregistreze marca la OSIM, sau care sunt consecintele neinregistrarii? In caz de neinregistrare ar putea fi afectata activitatea societatii?
Va multumesc!
Trebuie sa facem distinctie intre marca si emblema.
Marca este definita astfel :

Marca este un semn de reprezentare grafică servind la deosebirea produselor sau serviciilor unei persoane fizice sau juridice de cele aparținând altor persoane. Pot să constituie mărci, semne distinctive cum ar fi: cuvinte, inclusiv nume de persoane, desene, litere, cifre, elemente figurative, forme tridimensionale și în special forma produsului sau ambalajului sau, combinații de culori, precum și orice combinație a acestor semne.

Pentru a putea inregistra o marca la OSIM trebuie indeplinite conditiile prevazute in Lg 84/1998.
Nu este obligatorie inregistrarea unei marci la OSIM.