Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plati pe firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plati pe firma

De 2 luni am infiintat un S.R.L si as vrea sa stiu cat platesc tva si impozit pe venit. Firma inca nu are activitate, de zilele viitoare o sa aiba.
Veti plati impozitul 3% (daca nu aveti salariati) pe venitul inregistrat de microintreprindere in trimestrul respectiv indiferent daca a fost incasat sau nu iar la tva (daca ati optat sa fiti platitor de tva) asta nu e o valoare fixa. Se completeaza doua registre cu vanzarile si cumpararile pe firma si de acolo luati valori si completati declaratia 300 pentru decontul de tva pe care o depuneti tot la primestru ca si declaratia 100 pentru impozitul pe venit. Tot pentru cazul cand sunteti inregistrat ca platitor de tva, veti depune si declaratia 394 tot la trimestru.
De la 1 ianuarie 2017 aceste trei declaratii le veti depune doar pe internet folosind semnatura electronica.
george-neagu, moderator