Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 380/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 380/2013

Buna ziua,
Persoana masculin, nascuta pe 25.08.1953. Depus dosar pentru pensie anticipata partial in 25.08.2013.Stagiul total de cotizare 36 ani, 7 luni, 7 zile. Grupa I de munca 6 ani, 11 luni si 10 zile in procent de 100%. Grupa II de munca 7ani, 7 luni si 25 zile in procent de 100%. Casa Judeteana de Pensie reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni, respectiv pensia pentru limita de varsta la data de 25.02.2016. Dupa aparitia legii 380/2013 cu aplicabilitate de 02.01.2014, prin modificarea art. 55 din leg. 263/2010, persoana respectiva a considerat ca reducerea varstei standard de pensionare, conform datelor mentionate mai sus, este de 4 ani, deci pensia pentru limita de varsta este data de 25.08.2014. Cum transformarea se face din oficiu, vazand ca dupa aproape 6 luni nu-i vine nici o decizie, a mers la casa de pensii sa intrebe ce se intampla cu decizia lui. Consilierul respectivei institutii i-a explicat ca legea nu se aplica retroactiv, conform art. 15 alin (2) din Constitutie si art. 6 alin. (1) si (2) din Noul Cod Civil, prin urmare nu-i poate separa grupa I de grupa II, deoarece la data stabilirii varstei pensiei, art. 158 din leg. 263/2010, insuma in acea perioada grupele unu si doi de munca pentru conditii deosebite in vederea reducerii varsti standard de pensionare. Dupa alte cateva luni cineva l-a invatat sa faca o petitie scrisa si cu raspusul din aceasta sa actioneze in judecata. Face actiune in tribunal cerand sa i se schimbe data pensiei pentru limita de varsta calculata de casa de pensii, cu data calculata conform legii 380/2013. Din pacate instanta de fond repinge cererea conluzionand ca pensia pentru limita de varsta, asa cum a calculat casa de pensii este legala si nu exista temei legal pentru calcularea reducerii varstei standard de pensionare dupa legea 380/2013 decat cu data intrarii ei in vigoare. Mai ramane recursul in apel. Oare nu mai este nimic de facut? Asi dori un raspuns din partea unui specialist pe legislatie sau din partea unei persone care a avut proces pe aceeasi speta dar cu rezultat diferit.
Va multumesc anticipat!
Instanta de fond deja s-a pronuntat. Invocarea neretroactivitatii legii de catre casa teritoriala de pensii pentru mentinerea datei de transformare a pensiei anticipate partial in pensie pentru limita de varsta, a considerat ca este corecta. Mai ramane recursul in apel. Persoana de care am amintit consedera ca in cazul lui nu se aplica legea neretroactivitatii.. O sa-si angajeze un avocat.
Va multumesc mult.