Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot da statul in judecata pentru nerespectarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot da statul in judecata pentru nerespectarea drepturilor omului ?

Buna ziua,
Se poate da statul in judecata pentru nerespectarea drepturilor omului si dreptul la sanatate, in cazul in care statul roman refuza sa adopte o lege privind infertilitatea cuplurilor, acestea ajungand la mana clinicilor private care efectiv storc aceste cupluri de bani ? Consider ca nu este posibil ca Romania sa fie printre tarile care nu ofera nici macar un Fiv, iui sau orice fel de inseminare gratuita cand alte tari ofera cuplurilor pana la 3 sau 4 incercari gratuite.
Astept un raspuns,
Multumesc
puteti dar sansele de reusita sunt minime
de ce credeti ca sansele sunt minime?
nu sunt legile de partea noastra?