Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Sunt incadrata cu contract de munca pe perioada nedeterminata de timp partial de 4 ora.Programul meu de lucru nu este zilnic de 4 ore ci este repartizata neuniform pe 12 zile in total de 84 ore sau de 86 in functie de nr de zile lucratoare ale lunii.
Vreau sa-mi dau demisia cu respectarea periadei de preaviz de 15 zile prevazut in contractul de munca . In aceasta perioada de 15 zile daca cele 60 ore (15*4) lucrez tot asa dupa un program neuniform( de ex in 8 zile cate 8 ore) este legal ??,din pct.de vedere legal pot sa fiu invinuita ca nu am respectat perioada de preaviz
Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele. Prin urmare, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m.