Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPUL DE PREEMPTIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPUL DE PREEMPTIUNE

Am de recuerat sum de bani in urma unei hot def si ire pe dreptul de folosinta . Se ascoate la licitatie o casa . Pot benefici de dreptul de preemptiune , si cum ?? Va rog frumos . Adica eu vreau sa adjudec . Trebuie neaparat sa se scoata la licitatie sau pot cere imobilul in limita creantei ? Am toate demersurile facute , ar trebui sa se faca numai publicitatea si licitatia ......
trebuie sa se scoata la licitatie daca vb de o adjudecare in contul creantei.

art 843ncpc
(5) Creditorii urmaritori sau intervenienti nu pot sa adjudece bunurile oferite spre vanzare la o valoare mai mica de 75% din pretul de pornire a primei licitatii.

Aveti un drept de preemtiune stipulat undeva ? Daca nu, nu aveti.

ok