Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract prestari servicii

va salut,imi puteti spune in cazul unui contract(conventie civila) intre o societate si o p.f.(nu p.f.a.) cum sunt platit? prin dispozitie de plata sau stat de plata?
acest contract se inregistreaza la finante? trebuie sa cer o decizie de impunere?
onventia civila se inregistreaza la angajator care are obligatia de a vira impozitul in cota de 16% iar plata se face prin stat de plata, sumele reprezentind venituri din activitati independente supuse impozitarii si trecute in fiosa de impunere
pentru o copie a deciziei de impunere unde ma adresez? imi trebuie pt dosar indemnizatie crestere copil in legatura cu acest contract prestari servicii
Solicitati la administratia financiara de care apartineti o adeverinta a veniturilor obtinute
Beneficiarul serviciilor prestate va va da o adeverinta (ATENTIE! este document tipizat) cu veniturile nete obtinute in ultimele 12 luni care este documentul in baza caruia obtii concediul pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani.

Daca mai ai si alte venituri acestea se cumuleaza.
Iulian MANEA, Contabil