Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Reinnoire autorizatie vanzare produse accizabile
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Reinnoire autorizatie vanzare produse accizabile

Buna ziua
Nu m-am mai ocupat pana cum de asa ceva si e ceva nou pt mine.
Avem pe firma autoriztie pt produse accizabile , dar am primit email de la sef ca trebuie reiinoita. Din cate imi amintesc, cu ani in urma, vama a eliberat aceasta autorizatie. La ce institutie ar trebui sa ma informez cu privire la documentatie?
Multumesc
La autoritatea vamală teritorială în raza căreia aveți sediul social.
Potrivit ordinului 1850/ 17.06.2016 pentru aprobarea procedurii de înregistrare a activităţii de distribuţie şi comercializare angro de băuturi alcoolice şi/sau tutun prelucrat, precum şi pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare, publicat în M.O. 471/24.06.2016 :
"ART. 7
(1) Operatorii economici care deţin atestate valabile, emise anterior prezentului ordin, au la
dispoziţie un termen de 180 de zile de la intrarea în vigoare a prezentului ordin să depună la
autoritatea competentă o nouă cerere de înregistrare şi documentele aferente, potrivit prezentului
ordin.
(2) La expirarea termenului prevăzut la alin. (1), atestatele emise anterior îşi pierd valabilitatea."

Procedura de înregistrare a activităţii de distribuţie şi comercializare angro, cu sau fără depozitare, de băuturi alcoolice şi/sau tutun prelucrat a fost modificată de art. II din ordinul 2329/5.08.2016 publicat în M.O.626/16.08.2016.

-ordin 1850/2016:
[ link extern ]
-procedura:
[ link extern ]