Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... firma recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

firma recuperare

am fost contactat la un vecin de catre get back pt o datorie la romtelecom...am sunat la ei le-am spus ca debitorul tatal meu nu mai este in deplinatatea facultatilor mentale avand pb asa ca am vb cu ei si miau comunicat ca ma vor da in judecata...eu le-am comunicat ca aceasta creanta pe care o are este prescrisa si nu achit nimic insa ei au spus ca nu este...ultima plata a fost facuta in sept 2012...ce pot face sa scap de ei?le pot trimite o cerere in care sa le spun ca este prescrisa creanta sau nu le mai raspund...multumesc mult
Va recomand sa nu achitati absolut nimic. Creanta este prescrisa probabil. In general nu actioneaza in instanta pentru datorii provenite din contracte de telefonie mobila sau fixa. Pt recuperarea creantei ar trebui sa va actioneze in instanta. Nu se poate executa direct silit, deoarece contractul nu reprezinta titlu executoriu.