Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum devin persoana fizica autorizata?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum devin persoana fizica autorizata?

Buna seara,
Va rog sa-mi propuneti o solutie la urmatoarea situatie:
in zona in care locuiesc vin multi turisti motiv pentru care mi-am achizitionat 6 cai frumosi pe care vreau sa-i dedic calaritului, plimbarii cu trasura dar si altor activitati care se practica cu cai.Problema mea esta ca NU STIU UNDE SA MA INREGISTREZ PENTRU A OBTINE O AUTORIZATIE IN BAZA CAREIA SA ELIBEREZ BON FISCAL !!!!
Mi s-a recomandat sa devin PERSOANA FIZICA AUTORIZATA dar nu stiu daca asta este cea mai buna varianta in cazul meu.
Am auzit ca cei care se ocupa cu astfel de activitati(calarit, plimbari cu trasura, etc.) elibereaza bon fiscal pentru cei care apeleaza la serviciile lor.
VA ROG FRUMOS SA-MI SPUNETI CARE ESTE CEA MAI LEGALA DAR SI IEFTINA SOLUTIE IN ACEAST CAZ, PENTRU CA SUNT LA INCEPUT CU ACEASTA MICA ''AFACERE'' SI NU IMI PERMIT SA ARUNC CU BANII ????
VA MULTUMESC !

cred ca cea mai buna solutie este sa infiintati o societate comerciala pentru prestari servii, agrement......cu codurile CAEN pentru astfel de activitati, in plus pentru a fi PFA trebuie sa aveti calificare, ca societate este alceva , chiar si din punct de vedere a taxelor.