Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de prestari servicii

va rog sa-mi spuneti daca pe langa cei 16% si cei 5,2 % care merg la finante si sanatate in numele meu, in cazul unui contract de prestari servicii dintre o societate si o p.f.(nu p.f.a.) mai merg din partea societatii cota de 5,5% tot pt sanatate
In cazul contractelor (conventiilor) de prestari servicii incheiate pe Cod Civil cu o persoana fizica beneficiarul serviciilor are obligatia sa retina si sa vireze o cota de 10% sub forma de impozit.

Prestatorul serviciilor are obligatia dupa depunerea declaratiei anuale de venit global sa declare si sa vireze diferenta de 6% si, de asemenea, numai in cazul in care nu a platit din alte surse (salarii, PFA, etc.), cota de 5,5% contributie personala la asigurarile de sanatate.