Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli curente la imobil inchiriat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli curente la imobil inchiriat

Buna ziua,

Am câteva cheltuieli pe care nu știu cum sa le interpretez.
1. Am un wc din 2012 care la închiriere arata bine, întreținut, insa la 1,6 luni i se strica sistemul de evacuare a apei. Instalatorul spune ca nu are ce face deoarece aceste înlocuiri sunt din cauza apei calcaroase si a faptului ca după ce se oprește apa, la repornirea acesteia pe rețea vine o apa foarte ruginoasa, murdara si asta afectează viața sistemului de evacuare.
Întrebare? Cine suporta aceasta cheltuiala?
2. Același wc. Din cauza ca nu mai tine apa, ea curge încontinuu in cantitate mică. Exista apometru de la care poate fi oprită apa insa
aceste costuri cu consumul
apei cine le suporta?
3. La locația închiriată exista un ceas care s-a stricat. Cine ar fi obligat sa cumpere un alt ceas înlocuitor?
4. Schimbarea becurilor, reparația unei uși cine o suporta?
5. Cheltuielile cu liftul ajung la Chirias sau la proprietar.

Mulțumesc in avans pentru timpul acordat.
1. Proprietarul, daca trebuie schimbat. Chiriasul, daca trebuie inlocuita o garnitura.
2.Chiriasul. Dar, daca defectiunea se incadreaza in prima varianta de mai sus...si chiriasul l-a anuntat pe proprietar, dar acesta nu a facut nimic, consider ca si proprietarul trebuia sa acopere o parte din pierderi.
3. Persoana care are nevoie de ceas.
4. Becurile chiriasul, usa...depinde.
5. Proprietarul

Proprietarul/locatorul trebuie să menţină bunul în stare de a servi la întrebuinţarea pentru care a fost închiriat, motiv pt care este obligat sa efectueze reparaţiile necesare. Reparaţiile necesare sunt: reparaţiile capitale, degradări provenind din uzul normal al lucrului sau cauzate fortuit, inclusiv viciile de construcţie

Locatarul are in sarcina reparaţii locative: schimbarea unei garnituri, a becurilor, spargerea unei oglinzi, spargerea unui furtun, a unei oglinzi...etc.
1-Toate obligatiile aferente spatiului cu destinatia de locuinta se prevad si se asuma de catre parti in contractul de locatiune
Proprietarul suporta reparatiile la partea comuna,chiriasul ar trebui sa suporte reparatiile la bunurile pe care le utilizeaza-obligatiile ar trebui sa fie concret precizate in contractul de inchiriere
Referitor la rezervor wc...decat sa inlocuiti rezervorvorul atat de des mai bine inlocuiti instalatorul care fata de situatia expusa cu
cauza apei calcaroase si a faptului ca după ce se oprește apa, la repornirea acesteia pe rețea vine o apa foarte ruginoasa, murdara si asta afectează viața sistemului de evacuare.
,daca era un instalator interesat,intradevar instalator,putea sa faca efortul de a instala anterior rezervorului un filtru,care ar fi asigurat protectia si buna functionare a instalatiei
2-Intr-un imobil de locuit in comun,problemele se solutioneaza intre asociatia de proprietari si proprietar
Daca instalatia este defecta si genereaza consumuri suplimentare care se reflecta in costurile lunare de intretinere,acoperirea sumelor de intretinere intra in responsabilitatea chiriasului care utilizeaza si beneficiaza de spatyiul de locuit si de bunurile detinute in acesta
3-Depinde ce prevad partile in contractul de inchiriere
4-Chiriasul asigura in perioada contractului,intretinerea si buna functionare a aparaturii existente in spatiul inchiriat
5-
Cheltuielile cu liftul ajung la Chirias sau la proprietar.

Ce fel de cheltuieli cu liftul?
Daca sunt cheltuielile lunare de intretinere intra in responsabilitatea chiriasului
Daca uinsa este vorba despre reparatia liftului acestea intra in responsabilitatea proprietarului
Din expunerea dv rezulta fara putinta de tagada,ca daca exista incheiat contract de locatiune,locatorul nu a prevazut drepturi si obligatii