avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli locative
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli locative

Buna ziua
Am citit discutia aceasta si este mai veche. Am inteles ca s-ar fi shimbat legea (de la data acestor discutii)?
Din cate citesc aici sunt si raspunsuri contrare. Cum spunea cineva e greu de definit ce e uzura morala si ce e uzura din folosinta. Chiriasul greu v-a recunoaste ca din vina lui si asa cum mi se spune mie "nu le iau cu mine din apt cand plec". De semenea era un comentariu care spunea ca nici nu s-ar fi stricat daca apt era gol.

Intrebarea este: ce se califica la cheltuieli locative?
Din interpretarea mea generala a raspunsurilor inteleg:
Cheltuieli locative in sarcina chirias:
1. consumabile: becuri, garnituri
2. baterii de chiuvete/cada ??
3. racorduri
4. tevi aparente ??
5. aparatura casnica ?? aragaz, masina de spalat, aer contitionat, tv ??
6. mobila
7. usi
8. clante, yale
9. intrerupatoare, prize
10.zugraveala daca se obs uzura ca de ex de la scaun (era un exemplu)
11. gresie, faianta sparta ??
12. geamuri sparte

Ca proprietare platesti raparatii majore:
1. centrala
2. tevile ascunse / commune
3. zugraveala de improspatare (la o noua inchiriere sau negociata cu chiriasi)
4. aparatura daca este de vechime - aici ar fi interpretare nu?
5. acoperis
6. pereti
7. tocaria de geam de inlocuit
8. calorifere (dar cum se poate afla daca este din cauza ca nu le-au aerisit annual sau ca sunt vechi)

Eu sunt in ambele situatii - si proprietar si chirias. Unde stau proprietarul nu imi plateste nimic si am reparat eu tot ca nu pot sta asa. Unde sunt proprietar am reparat / inlocuit centarala, refacut acum baia si chiriasul doreste sa ii platesc si bateriile din restul casei pe care le-ar fi schimbat pana acum. Si ma gandesc si pe viitor la acele reparatii care " nu le ia cu el" :)
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Ultima modificare: Marți, 10 Octombrie 2017
mccurta, utilizator
Cel mai recent răspuns: mccurta , utilizator 15:24, 10 Octombrie 2017
Astea se stabilesc de la caz la caz. Oricum, nu sunt impartite in uzura morala si de folosinta...
Cheltuielile mici, care se refera la reparatii minore, de zi cu zi, le suporta chiriasul, restul, proprietarul.
De exemplu, desi chiriasii platesc integral intretinerea de la bloc, in opinia mea, anumite cheltuieli dintre cele de intretinere, fond de rulment, de reparatii etc. revin proprietarului.
Nu e datoria chiriasului sa intretina liftul. E insa datoria lui sa mai inlocuiasca cate un bec.
La tevi... nu vad sa fie vreo teava parte din datoria de reparatii a chiriasului. Racordurile, poate.
La fel in fiecare domeniu.
Chiriasul poate sa isi improspateze lavabila ori sa acopere urmele de scaun... dar nu e treaba lui sa faca asta. Nu-i poate cere nici proprietarului insa, asa ca daca vrea, si le acopera. Altfel, nu.
Liliana Gradinaru a scris:

Astea se stabilesc de la caz la caz. Oricum, nu sunt impartite in uzura morala si de folosinta...
Cheltuielile mici, care se refera la reparatii minore, de zi cu zi, le suporta chiriasul, restul, proprietarul.
De exemplu, desi chiriasii platesc integral intretinerea de la bloc, in opinia mea, anumite cheltuieli dintre cele de intretinere, fond de rulment, de reparatii etc. revin proprietarului.
Nu e datoria chiriasului sa intretina liftul. E insa datoria lui sa mai inlocuiasca cate un bec.
La tevi... nu vad sa fie vreo teava parte din datoria de reparatii a chiriasului. Racordurile, poate.
La fel in fiecare domeniu.
Chiriasul poate sa isi improspateze lavabila ori sa acopere urmele de scaun... dar nu e treaba lui sa faca asta. Nu-i poate cere nici proprietarului insa, asa ca daca vrea, si le acopera. Altfel, nu.


Multumesc de disponibilitate.
Dar tot nu imi este clar :( Nu este vorba de un apartament la bloc deci analogia cu liftul nu ma ajuta. De la caz la caz iar e vag.

Am gasit si urmatoarele drepturi si obligatii care suna cam la fel:
1)Propietarul:
.... c) sa intretina in bune conditii elementele structurii de rezistenta a cladirii, elementele de constructie exterioare ale cladirii (acoperis, fatada, imprejmuiri, pavimente), curtile si gradinile, precum si spatiile comune din interiorul cladirii (casa scarii, casa ascensorului, holuri, coridoare, subsoluri, scari exterioare);
d) sa intretina in bune conditii instalatiile comune proprii cladirii (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, instalatii de incalzire centrala si de preparare a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonice etc.).

2) Chiriasul:

a) sa efectueze lucrarile de intretinere, reparatii sau inlocuire a elementelor de constructii si instalatii din folosinta exclusiva;
...
Daca nu se poate cofirmare punctual imi puteti spune cu bateriile de la chiuvete? In sarcina cui sunt?
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 10 Octombrie 2017
mccurta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii si diverse alte chestii in cazul unei inchirieri miki3 miki3 As dori sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul unui apartament inchiriat in cazul in care se intampla urmatoarele chestii neplacute si care ar trebui sa fie ... (vezi toată discuția)
Chirias vs propietar Livingston Livingston Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cine plateste inlocuirea usilor si geamurilor( cu termopane,,) la un bloc, chiriasul sau propietarul.Mai jos am ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de zugravire- sarcina proprietarului MuggedinRomania MuggedinRomania Am inteles, si as vrea doar sa mi se confirme, ca in ceea ce priveste cheltuielile de zugravire intr-un apartament, acestea cad in sarcina ... (vezi toată discuția)