Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca.

Buna ziua,de curand ma confrunt cu o problema,conducerea firmei la care lucrez a decis sa modifice programul de lucru normal ,pe un singur schimb in program de lucru in ture, acest fapt afecteaza mai multe aspecte ale vietii mele de dupa servici printre care si posibilitatea frecventarii cursurilor unei scoli ,la care sunt inscris.
In cazul in care voi refuza semnarea actului aditional,ce se va intampla?
Daca nu semnati actul aditional, acesta nu-si poate produce efectele pentru care se doreste a fi incheiat.

De asemenea, exista posibilitatea in cazul in care nu sunteti de acord cu acle act aditional ca angajatorul sa va sugereze sa va dati demisie sau sa intampinati alte greutati in timpul activitatii desfasurate.

Dar legal ,nu va putea desface contractul de munca daca refuz sa semnez? adica nu va putea lua deciazia asta in stilul : My way or the highway..? adica sa ma oblige..
Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.
Adica...? va rog mai pe intelesul unei persoane care nu prea a avut de a face cu legea..? :)
Multumesc anticipat.
Altfel spus, pentru a va concedia angajatorul trebuie sa respecte dispozitiile prevazute in Codul muncii.

In caz de nerespectare, concedierea este lovita de nulitate absoluta.