avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca.

Buna ziua,de curand ma confrunt cu o problema,conducerea firmei la care lucrez a decis sa modifice programul de lucru normal ,pe un singur schimb in program de lucru in ture, acest fapt afecteaza mai multe aspecte ale vietii mele de dupa servici printre care si posibilitatea frecventarii cursurilor unei scoli ,la care sunt inscris.
In cazul in care voi refuza semnarea actului aditional,ce se va intampla?
Cel mai recent răspuns: tecson11 , utilizator 12:06, 12 Noiembrie 2016
Daca nu semnati actul aditional, acesta nu-si poate produce efectele pentru care se doreste a fi incheiat.

De asemenea, exista posibilitatea in cazul in care nu sunteti de acord cu acle act aditional ca angajatorul sa va sugereze sa va dati demisie sau sa intampinati alte greutati in timpul activitatii desfasurate.

Dar legal ,nu va putea desface contractul de munca daca refuz sa semnez? adica nu va putea lua deciazia asta in stilul : My way or the highway..? adica sa ma oblige..
Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.
Adica...? va rog mai pe intelesul unei persoane care nu prea a avut de a face cu legea..? :)
Multumesc anticipat.
Altfel spus, pentru a va concedia angajatorul trebuie sa respecte dispozitiile prevazute in Codul muncii.

In caz de nerespectare, concedierea este lovita de nulitate absoluta.

Alte discuții în legătură

Oferta la locul de munca urgent anca019 anca019 Buna ziua, Am primit o oferta pt alt post, dar acest post nu imi convine. ce se intampla daca refuz oferta, ce implicatii are asupra mea? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata act aditional ddg2008 ddg2008 Buna ziua, Va rog să mă ajutați cu un sfat legat de un posibil abuz din partea patronului meu. Ca majoritatea românilor disperați după un loc ... (vezi toată discuția)
Refuzul angajatului de a semna act aditional la cim ContSters181736 ContSters181736 Ce se intampla daca angajatul refuza sa semneze noul act aditional la CIM? Poate asta sa constituie motiv de incetare a CIM (adica sa te dea afara pt ca ai ... (vezi toată discuția)