Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conditionare caldura de plata integrala a facturii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conditionare caldura de plata integrala a facturii RADET

Buna ziua,
locuiesc intr-un bloc in care majoritatea locatarilor au centrale de apartament si doar 4-5 apartament au ramas racordate la RADET. Este legal si posibil sa fiu conditionat pentru a primi caldura de la RADET doar in situatia in care platesc in intregime factura de cladura de la RADET?!
La 700 lei e centrala termica sau masina de spalat rufe!? :offtopic:#-o
@GermanAlex
Domnule Alex, vă respect dar nu înţeleg exprimările dvs." au dreptul ca ceilalti sa le suporte pierderile". Cum adică, coloanele de la subsol sunt numai ale celo 6 locatari, nu încălzesc întreaga suprafaţă a blocului ? Pierderile nu se fac în întreaga reţea, numai in cea a celor 6 ?Chiar dacă sunteţi în asentimentul userului, legea comunistă, necomunistă, este cea care stabileşte modul de repartizare a costurilor într-un codomeniu. Crede-mă, te rog, îmi repugnă expresia "comunistii, numai ei sunt de vină", sau " practici comuniste" .În ce lume trăim, nu am schimbat în '90 sistemul ?Chiar trebuie la nesfârşit să dăm vina pe morţi ?
Şi apoi, de ce să fim forţaţi de împrejurări să apelăm la SH ? Atâta timp cât omul are asigurate condiţii optime pentru un confort termic, de ce să facă un sacrificiu financiar dacă nu-l ţine buzunarul ?Pentru ca s-a trezit un Preşedinte şi o gaşcă de excroci să exploateze nepriceperea, neştiinţa altora ? Ştiţi câţi oameni pierd pentru că nu-şi cunosc drepturile ?
Tot aşa s-au găsit niste primari care în cârdăşie cu furnizorul de agent termic, să emită o dispoziţie prin care blocurile sunt declarate zone unitare şi administraţiile care-şi dau acordul pentru montarea de CT vor fi penalizate. Stii care a fost argumentul Primarului ?
" Dacă toţi ne-am debranşa, ar muri CET-le, sute de oameni ar şoma " Ştiţi cum l-am combătut? L-am ameninţat cu instanţa de judecată pentru : 1. discriminare ( vecinIi mei , majoritatea au CT) ; 2. Îmi încalcă dreptul de a-mi alege furnizorul. Şi s-a rezolvat domnule, am primit toate aprobările. Asta-i ţara despre care vorbeaţi, unde dreptul meu de cetăţean, prevăzut în Constituţie, nu-l obţin decât in instanţa judecătorescă.
petricadracea, utilizator
In urma interventiilor facute la RADET, primaria de sector....ieri a inceput furnizarea agentului termic neconditionat. Cred ca este momentul sa inchidem acest post. Multumesc pentru sfaturi si dezbateri.