avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa avocat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa avocat

Buna ziua.Am un proces la tribunalul militar si nu am avocat, ce se intampla daca ma prezint fara avocat? se amana procesul ?(stiu ca imi va da un avocat din oficiu).cat ma costa un avocat ?:((
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 14:04, 15 Noiembrie 2016
Nu se amână decât dacă solicitați termen sa angajați avocat.

Fiecare proces are specificul lui și nu se poate cere o suma aiurea...
Avocatul trebuie sa știe mai multe lucruri și mai ales dacă pledați vinovat sau nevinovat.
Nu in orice conditii si pt orice cauza/ dosar se numeste avocat din oficiu.

Puteti solicita un astfel de avocat, dar solutia este la aprecierea judecatorului.

Onorariul unui avocat ales difera in functie de vechime, experienta, natura si complexitatea cauzei...etc
Avocatul din oficiu se numeste doar in cazurile prevazute de art.90-91 NCPP,inj ce priveste onorariul avocatului se stabileste direct cu avocatul in functie de mai multe elemente:complexitatea cauzei, experienta avocatului, timpul necesar pregatirii apararii, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delapidare ContSters11166 ContSters11166 As vrea sa aflu la ce suma se ridica un proces penal-delapidare (cat cere un avocat). (vezi toată discuția)
Onorariu avocat - proces penal 22alex 22alex Imi poate spune cineva care este onorariul unui avocat intr-un proces penal? Aproximativ. (vezi toată discuția)
Proces penal -sunt plecat din tara .cum reusesc sa angajez un avocat? shubecu shubecu Am primit citatie acasa sa ma prezint la data de 20.07.15 la procesul penal in care sunt invinuit pentru nerecoltare de probe biologice! Este primul termen nu ... (vezi toată discuția)