Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu - riscuri, consecinte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu - riscuri, consecinte

Buna ziua. As dori, daca se poate, sa ma ajutati cu niste raspunsuri. In cazul in care cineva isi face buletin pe o adresa a mea (deci, iau acea persoana in spatiu), acest lucru presupune vreun risc pt mine? Acea persoana locuieste la adresa respectiva (nu e chirias, ci prietena fiului, ea nefiind din Bucuresti). Am auzit ca, in cazul in care ei doi se despart si ea ar trebui sa plece, daca refuza sa paraseasca locuinta (motivand ca aceea e adresa ei din buletin), atunci ar fi nevoie de o hotarare judecatoreasca pt a putea fi evacuata. As vrea sa preintampin astfel de probleme, dar nu stiu daca e adevarat acest lucru. Deci, daca o iau in spatiu si are buletin facut pe acea adresa, este vreun risc? Se poate intampla ceva ca urmare a luarii in spatiu? Multumesc anticipat.
Dacă prietenului fiicei mele i a expirat buletinul și eu îi fac buletin pe adresa mea, deci îl iau în spațiu pot sa l iau în spațiu pentru o perioada mai mica decât 10 ani valabilitate buletin?