Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... accize autoturisme care depasesc 3000 cmc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

accize autoturisme care depasesc 3000 cmc

am imaticulat in 2015 luna ianuarie un autoturism cu un motor de 4400cmc,acum am fost anuntata de politie ca trebuie sa merg la ANAF sa platesc accize pt acest autoturism.
La ANAF nu stie nici un angajat cum se procedeaza,cum se calculeaza exact.
au venit cu pareri --poate sa complectati declaratia 100,dar sa calculez eu...cum cred, ori pe toata capacitate de 4400,ori doar pe 1400cmc,capacitatea care depaseste 3000cmc.
as vrea sa aflu cine imi calculeaza exact si legal aceasta taxa de acciza
multumesc.
EU stiu ca nu trebuie sa platiti nicio acciza , indiferent de capacitate daca ati cumparat masina din spatiul comunitar.
Daca provine dintr-un stat extracomunitar , accizele se calculeaza la vama de interior.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic