avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... accize autoturisme care depasesc 3000 cmc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

accize autoturisme care depasesc 3000 cmc

am imaticulat in 2015 luna ianuarie un autoturism cu un motor de 4400cmc,acum am fost anuntata de politie ca trebuie sa merg la ANAF sa platesc accize pt acest autoturism.
La ANAF nu stie nici un angajat cum se procedeaza,cum se calculeaza exact.
au venit cu pareri --poate sa complectati declaratia 100,dar sa calculez eu...cum cred, ori pe toata capacitate de 4400,ori doar pe 1400cmc,capacitatea care depaseste 3000cmc.
as vrea sa aflu cine imi calculeaza exact si legal aceasta taxa de acciza
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 20:18, 24 Noiembrie 2016
EU stiu ca nu trebuie sa platiti nicio acciza , indiferent de capacitate daca ati cumparat masina din spatiul comunitar.
Daca provine dintr-un stat extracomunitar , accizele se calculeaza la vama de interior.
Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2016
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe cumparare auto anonim anonim Buna. Doresc sa imi cumpar un automobil second-hand pentru folosinta personala din Germania. Nu imi este insa clar cum se procedeaza cu TVA. Am inteles ca TVA ... (vezi toată discuția)
Pfa norma venit - prestari servicii in afara ue - d392b MrCroft MrCroft Buna ziua, Am PFA la norma de venit, CAEN 6202 (Consultanta IT). 1. Din ce am citit in instructiunile de completare a declaratiei 392B, aceasta ... (vezi toată discuția)
Acordarea diurna ContSters202008 ContSters202008 Buna ziua, M-am tot uitat prin lege si am urmarit discutiile de pe forum dar tot nu reusesc sa aflu unde ma incadrez cu urmatoarele 2 situatii : - Plec ... (vezi toată discuția)