avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legea aplicabila contractului international
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legea aplicabila contractului international

intr-un contract international se pot prevedea 2 legi aplicabile ?
de exemplu pt o parte din prevederi legea unui stat , iar pentru obligatiile de plata legea statului roman

nu stiu daca m-am facut inteleasa
urmeaza sa incheiem un contract cu firma straina , aceasta doreste ca legea aplicabila , inclusiv instantele competente sa fie cele de la sediul sau ( tara straina )
noi am vrea ca , referitor la obligatiile de plata ( ale firmei straine fata de noi ) sa fie aplicabila legea romana respectiv instantele din romania. daca nu platesc sa nu fim nevoiti sa ne deplasam in strainatate pt recuperarea sumelor

in legea 105 /1992 spune ca partile pot alege legea aplicabila totalitatii sau numai unei parti a contractului . dar nu spune ca pot alege pt parti din contract legi distincte
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 10:41, 2 Septembrie 2009
Eu cred ca nu dar uitati-va si pe art. 79 din aceeasi lege
Eu cred ca se poate. Daca se poate alege legea aplicabila pentru o parte inseamna ca se poate alege si pentru mai multe parti, nu? Am si vazut asa ceva.
si eu cred ca se poate , dar am si retineri .... tocmai de aceea am lansat intrebarea
oricum am supus aprobarii o astfel de clauza
va fi un contract destul de ciudat
legea aplicabila - lg italiana
competenta - baroul din..(italia)
cu optiunea pt ei de a alege instanta de la sediul nostru ( rom) pt identificarea tesaturii ( e clauza lor )
si cu optinuea pt noi de a ne adresa inst rom competente pt executarea platii ( clauza noastra )
sa speram ca nu vom avea conflicte ..... ca altfel e destul de alambicat :(
Art. 75. - Părţile pot alege legea aplicabilă totalităţii sau numai unei anumite părţi a contractului.

Daca partile au ales legea aplicabila unei parti a contractului nu insemna ca cealalta parte a contractului este "fara lege". Organul de jurisdictie va fi dator sa determine, cu ajutorul indiciilor de localizare, legea care va guverna celelalte clauze.
Ori, la fel de bine, aceleasi parti contractante pot "decupa" contractul in mai multe segmente guvernate de legi diferite. (supunerea unor clauze contractuale unui sistem de drept, al altora unui al doilea sistem s.a.m.d)
Ultima modificare: Miercuri, 2 Septembrie 2009
romascanu, moderator
multumesc
m-am mai linistit !!

Alte discuții în legătură

Curte de arbitraj - persoane fizice Nafets Nafets un litigiu intre o persoana juridica si o persoana fizica poate fi solutionat de curtea de arbitraj? Un contract poate prevedea astfel de clauze? Sunt legale? ... (vezi toată discuția)
Arbitraj in limba engleza? zanabuna zanabuna Stie cineva daca la Curtea de Arbitraj Coemrcial international din Bucuresti, servciile arbitrale se pot oferi si in engleza, daca asta e vointa ... (vezi toată discuția)
Proces comercial vad vad Vreau sa intentez un proces comercial unui partener de afaceri,neserios si din cate stiu la procesele comerciale,ca mai am unul pe rol inceput anul ... (vezi toată discuția)