Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legea aplicabila contractului international
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legea aplicabila contractului international

intr-un contract international se pot prevedea 2 legi aplicabile ?
de exemplu pt o parte din prevederi legea unui stat , iar pentru obligatiile de plata legea statului roman

nu stiu daca m-am facut inteleasa
urmeaza sa incheiem un contract cu firma straina , aceasta doreste ca legea aplicabila , inclusiv instantele competente sa fie cele de la sediul sau ( tara straina )
noi am vrea ca , referitor la obligatiile de plata ( ale firmei straine fata de noi ) sa fie aplicabila legea romana respectiv instantele din romania. daca nu platesc sa nu fim nevoiti sa ne deplasam in strainatate pt recuperarea sumelor

in legea 105 /1992 spune ca partile pot alege legea aplicabila totalitatii sau numai unei parti a contractului . dar nu spune ca pot alege pt parti din contract legi distincte
Buna ziua.
Observati va rog si:
- Curtea de Arbitraj Comercial Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie a României înfiinţată în scopul soluţionării litigiilor de Comerţ exterior.
Prin Legea nr. 335 din 3 decembrie 2007, Curtea de Arbitraj a fost reorganizată ca instituţie permanentă de arbitraj - fără personalitate juridică - pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie a României, pentru administrarea arbitrajului internaţional şi intern.

precum si:

- Hotărâre a Curţii Internaţionale de Arbitraj. Încuviinţarea executării în România
Secţia civilă, decizia nr.2679 din 19 iunie 2003
Sunt îndeplinite cerinţele art.167 din Legea nr.105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat, dacă în contractul intervenit între părţi s-a prevăzut că sentinţa Curţii Internaţionale de Arbitraj are caracter definitiv şi obligatoriu conform art. 28 (6) al Regulilor acestei Curţi, art.173-177 din Legea nr.105/1992 şi art.3702 C. proc. civ.

Reclamanta a solicitat să se dispună recunoaşterea pe teritoriul României, conform Legii nr.105/1992, a sentinţei definitive pronunţate la 6.03.2001 de către Camera Internaţională de Comerţ, Curtea Internaţională de Arbitraj Paris în dosarul nr.10772/DB, să se încuviinţeze executarea acestei sentinţe împotriva pârâtei şi să se emită un titlu executoriu în care să se menţioneze şi hotărârea de încuviinţare a executării. .........
........ Faţă de cele ce preced, recursul a fost admis şi s-a modificat hotărârea atacată în sensul respingerii apelului declarat de către pârâtă.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen MARCOV