Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reprezentarea primarului in justitie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reprezentarea primarului in justitie

Am inteles ca primarul este reprezentantul legal in justitie.
Intrebarea mea este, daca Consiliul local trebuie sa emita o Hotarare prin care se ATESTA CALITATEA de reprezentant in justitie a primarului.
Va multumesc.
Legea 215/2001 a Administratiei publice locale, Art. 21 (2), prevede: "În justiţie, unităţile administrativ-teritoriale sunt reprezentate, după caz, de primar sau de preşedintele consiliului judeţean. "

Pe cale de consecinta, primarul este reprezentantul de drept, in justitie, al comunei / orasului / municipiului, reprezentantul legal al judetului fiind presedintele Consiliului judetean.

In aceste conditii, nu este nevoie de nici o hotarare a Consiliului local in acest sens.