avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributie pensie retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributie pensie retroactiv

Buna ziua,
Imi puteti spune ce acte sunt necesare pentru plata retroactiva a contributiei la pensie. Nu mai lucrez din 2007.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gabrielanet , utilizator 17:21, 29 Octombrie 2016
Stagiu de cotizare se poate completa numai pentru perioada 2011 -2016, conform art.3 din Legea 186/2016.

Persoanele care vor dori să achite retroactiv contribuția la pensii pentru perioadele din ultimii cinci ani în care n-au fost asigurate vor avea la dispoziție șase luni pentru a-și face intenția cunoscută autorităților.

Va trebuie doar C.I. pentru a incheia contractul de asigurare socială cu casa teritorială de pensii de la domiciliu/reședință.
MULTUMES FRUMOS DE RASPUNS. MINISTERUL MUNCII NICI MACAR ATATA NU MI-A RASPUNS. CU BINE

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare stagiu de cotizare pentru pensie doinaroz doinaroz Am varsta de 50 ani si as vrea sa stiu daca pot achita retroactiv contributia la pensie pentru perioada 1990 - 1994 . In acesti ani eu am lucrat fara carte de ... (vezi toată discuția)
Legea 186/2016 liliana.suciu liliana.suciu Am inteles ca sa promulgat Legea 186/2016 privind plata retroactiv la pensii , pot plati ? Sau pentru a putea produce efecte legea trebuie sa fie publicata ... (vezi toată discuția)
Cumparare de vechime costel01 costel01 Buna ziua.Am o vechime in munca de 8 ani,datorita faptului ca m-am dedicat cresterii copiilor la vremea respectiva iar acum de curand am aflat ca poate fi ... (vezi toată discuția)