Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributie pensie retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributie pensie retroactiv

Buna ziua,
Imi puteti spune ce acte sunt necesare pentru plata retroactiva a contributiei la pensie. Nu mai lucrez din 2007.
Multumesc anticipat
Stagiu de cotizare se poate completa numai pentru perioada 2011 -2016, conform art.3 din Legea 186/2016.

Persoanele care vor dori să achite retroactiv contribuția la pensii pentru perioadele din ultimii cinci ani în care n-au fost asigurate vor avea la dispoziție șase luni pentru a-și face intenția cunoscută autorităților.

Va trebuie doar C.I. pentru a incheia contractul de asigurare socială cu casa teritorială de pensii de la domiciliu/reședință.
MULTUMES FRUMOS DE RASPUNS. MINISTERUL MUNCII NICI MACAR ATATA NU MI-A RASPUNS. CU BINE