Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea 61/1991 si galagia copiilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea 61/1991 si galagia copiilor

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt reglementarile legale prind legea 61/1991 art. 3, alin. 26 (programul de liniste) privind 2 copii de 2 ani jumatate si 1 an. In sesul ca fiind mici mai plang, alearga si in programul de liniste si am un vecin care imi ciocane la usa la 7:30 dimineata ca nu respect programul de liniste. Problema e ca s-au speriat copii si chiar nu am cum sa ii fac sa inteleaga sa nu planga.

Multumesc
Copiii dorm de regula dimineata si nu se tezesc de obicei in zori. Dar sigur ca pot fi si exceptii. Nu numai penyru a nu deranja vecinii, dar si pentru liniste in familia dumneavoastra, pentru cresterea normala, sanatoasa a copiilor, este bine ca parintii sa fie mereu aproape de copii, sa le creeze un mediu familiar normal in care copiii sa nu planga, ori sa planga cat mai putin. Luati-i in brate, vorbiti-le si nu vor mai plange.
Pentru zgomot puteti sa imbunatatiti apartamentul cu elemente izolatoare, impotriva zgomotului: parchet, covoare....
Legea nu se refera la plansul copiilor care este o pornire naturala si necontrolabila adeseori, ci la actele deliberate ale unor persoane care ignora cu buna stiinta si, as zice, cu rea-credinta binele celorlalti.
Toata lumea, pornind de la @adriantot si de la mine, pana la politistul de proximitate care poate s-ar incumeta sa dea curs vreunei reclamatii a vecinului v-ar sfatui sa incercati sa corectati pornirea naturala a copiilor catre plans, adica sa inlaturati sursa raului. Dar oricare dintre noi stim ca, la o adica, nu te pui cu ala micu' in materie de deranj acustic, ca n-ai cum. Aceasta arma biologica a lui, de a arunca decibelii peste tot ce-l inconjoara o foloseste cand vrea sa se apere.
Vedeti ce nu le convine copiilor :worthy:
Ar trebui sa existe hotarare de consiliu local prin care sunt reglementate orele de liniste. La noi in oras acestea sunt 22.00-08.00 si 13.00-14.00.
Pai exista lege, ce mai trebuie HCL?