Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare chirie!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare chirie!

Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati intr-o problema!
Firma mea a fost declarata inactiva de fisc!
In acelasi timp am un contract de inchiriere pe rol .
Mai precis nu stiu cum sa incasez chiria de la locatar deorece sunt in situatia incredibila sa nu mai pot emite facturi.
Se poate rezolva situatia cumva sau raman cu chiria neincasata?

multumesc

Daca aveti activitate trebuie sa va reactivati.Intrati pe site-ul m.finante si vedeti conditiile.Nu puteti incasa nimic cat sunteti inactiv,in plus facturile emise de dvs. nu pot fi inregistrate de partener, sunt considerate nule si chelt. nedeductibila.
Daca am de plata rate si nu am bani sa imprumut firma pierd bunul?

multumesc
Probabil ati fost declarat inactiv deoarece nu ati depus declaratiile lunare, trimestriale ( depinde cum v-ati intregistrat in vectorul fiscal) la doau termene consecutive.
Declararea contribuabililor inactivi se face incepand cu data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala pentru aprobarea Listei contribuabililor declarati inactivi.
Lunar, in termen de 15 zile de la expirarea termenului legal de depunere a declaratiilor, organul fiscal face o lista a contribuabililor care nu si-au indeplinit obligatiile declarative si va trimite si notificari acestora. Daca nici in 15 zile de la primirea notificarii acestia nu vor depune declaratiile, organul fiscal va intocmi lista contribuabililor care vor fi declarati inactivi.
La publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a unui ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala pentru aprobarea Listei contribuabililor declarati inactivi, cu aceeasi data se anuleaza, din oficiu, inregistrarea in scopuri de TVA a persoanelor impozabile cuprinse in lista.
Pentru a va reactiva, mergeti la Administratia financiara, la fisa platitorului, vedeti ce declaratii va lipsesc si depuneti-le impreuna cu o cerere prin care cereti reactivarea.
De obicei reactivarea se face cu 5 ale lunii urmatoare reglementarii situatiei.
Succes!