Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Punere in executare restantieri.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Punere in executare restantieri.

Va rog sa-mi precizati daca eu ca asociatie de proprietari pot sa aplic Art.32(17) din Legea 241/2006 respectiv Art.42(6 cu 1) din Legea 225/2016 ) pentru punerea in executare a restantierilor.
Factura constituie titlu executoriu. Asociatia emite lista de intretinere care nu constituie "titlu executoriu" dar poate pune penalitati, prin urmare nu poate pune in executare restantierii in baza facturilor operatorilor de utilitati.
Ceea ce denota inca o lacuna legislativa care favorizeaza rau-platnicii si care se culca pe o ureche ca le platesc ceilalti vecini cheltuielile curente.
Apelarea la justitie pentru recuperarea datoriilor de la rau-platnici este o procedura birocratica si cronofaga si nu este normal ca daca furnizorul beneficiaza de atuul titlului executoriu dat de factura impotriva unei asociatii, asociatia la randul ei sa nu beneficieze la randul ei de acelasi atu.
@Daniel4x4
Intre asociatii si furnizori exista o diferenta fundamentala: angajatii furnizorului care emit facturile nu castiga nimic daca "umfla" facturile, in schimb administratorul poate trece consumul unora (in primul rand al lui) in seama altora.
Transformarea listelor de intretinere in titluri executorii ar deschide larg poarta abuzurilor.

Nu mai spun ca (In)justitia romana spune, contrar principiilor dreptului ca proprietarul este obligat sa dovedeasca ca e furat, dar nu ii permite accesul la acte.
Ce poti face in conditiile acestea, nu stiu.

Cum am inteles eu din Legea 225/ 2016 facturile constituie titlu executoriu si sunt indreptate direct celor care au contract direct cu furnizorii de utilitati .
In cazul asociatiilor de proprietari contractul este pe Asociatie asta inseamna ca asociatia se va indrepta in Instanta pentru recuperarea banilor datorati furnizorilor , exceptie fac Asociatiile mai noi care datorita din constructie permite legarea individuala la utilitati deci in cazul neplatii se poate merge direct la cine are contract de prestari servicii.