Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete cadou

Buna seara.
Ma PUTETI AJUTA CU CATEVA INFORMATII DESPRE MODALITATEA SI MAI ALES DESPRE PROCEDURA PRIN CARE O SOCIETATE POATE OFERI TICHETE CADOU?
Care este suma maxima admisa pe luna, ce acte stau la baza unei astfel de decizii?
Aceste tichete cadou se vor a fi folosite pentru campanii de marketing, protocol,publicitate...etc.
Multumesc!
sunt reglementate de :
Lege nr. 193/2006
din 17/05/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 446 din 23/05/2006
privind acordarea tichetelor cadou şi a tichetelor de creşă
si
Normă metodologică
din 20/09/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 823 din 06/10/2006

Norme metodologice:
9.1. Angajatorul împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin Regulamentul intern de acordare a tichetelor de creşă şi a tichetelor cadou prevederi referitoare la:
a) stabilirea concretă a activităţilor, destinaţiilor şi evenimentelor care se încadrează în cheltuielile sociale, pentru care se vor acorda salariaţilor tichete cadou şi tichete de creşă şi care vor face obiectul contractelor comerciale de prestări de servicii cu unităţile emitente de tichete de creşă şi de tichete cadou;
d) valoarea lunară a tichetelor cadou
9.2. La stabilirea valorii lunare a tichetelor cadou şi, respectiv, a valorii lunare a tichetelor de creşă, potrivit pct. 9.1 lit. d) şi e), partenerii de dialog social vor avea în vedere şi prevederile art. 7 alin. (2) din Legea nr. 193/2006, cu modificările ulterioare.

lege
Valoarea unui tichet cadou, precum şi a unui tichet de creşă este de 10 lei (RON) sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).

Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal
Art. 21: Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai
cheltuielile efectuate în scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele
reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizarii de venituri si:
lit. i) pt. campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete
existente sau noi (deductibilitate 100%)
Va multumesc!