Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxe carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxe carte de munca

Buna ziua! Care sunt taxele pentru cartea de munca la 2 ore in concediu medical? Cele platite atat de angajat cat si de angajator? Multumesc frumos
"Contributii sociale pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, acordate in baza OUG nr. 158/2005 suportate de angajator:

CAS - DA angajat si angajator
Baza de calcul = 35%*castigul salarial mediu brut proportional cu numarul de zile lucratoare de concediu medical

CASS - Nu angajat
DA angajator

Somaj - Da angajat si angajator

Contributie de asigurari de sanatate pentru concedii si indemnizatii - DA angajator

Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale - DA angajator

Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale - DA angajator

Contributii sociale obligatorii pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate acordate in baza OUG nr. 158/2005 suportate din FNUASS:

CAS - DA angajat si angajator
Baza de calcul = 35%*castigul salarial mediu brut proportional cu numarul de zile lucratoare de concediu medical

CASS- NU

Somaj - NU

Contributie de asigurari de sanatate pentru concedii si indemnizatii - NU

Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale - DA

Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale - NU "
[ link extern ]