avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxe carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxe carte de munca

Buna ziua! Care sunt taxele pentru cartea de munca la 2 ore in concediu medical? Cele platite atat de angajat cat si de angajator? Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 6 Decembrie 2016
"Contributii sociale pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, acordate in baza OUG nr. 158/2005 suportate de angajator:

CAS - DA angajat si angajator
Baza de calcul = 35%*castigul salarial mediu brut proportional cu numarul de zile lucratoare de concediu medical

CASS - Nu angajat
DA angajator

Somaj - Da angajat si angajator

Contributie de asigurari de sanatate pentru concedii si indemnizatii - DA angajator

Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale - DA angajator

Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale - DA angajator


Contributii sociale obligatorii pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate acordate in baza OUG nr. 158/2005 suportate din FNUASS:

CAS - DA angajat si angajator
Baza de calcul = 35%*castigul salarial mediu brut proportional cu numarul de zile lucratoare de concediu medical

CASS- NU

Somaj - NU

Contributie de asigurari de sanatate pentru concedii si indemnizatii - NU

Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale - DA

Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale - NU "
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas angajator la concediu prenatal elena_ina elena_ina Buna ziua! Am si eu o nelamurire si de aceea va cer ajutorul: - nu stiu daca se retine CAS angajator la concediul prenatal; daca da, care este formula de ... (vezi toată discuția)
Contributii angajator si contributii angajat comy99 comy99 Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ? (vezi toată discuția)
Retineri din indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca larrym larrym Buna seara! puteti sa-mi spuneti ce contributii se opresc din indemn.de conc.medical? si care e baza de calcul pentru somerii aflati in CM? Daca am inteles ... (vezi toată discuția)