avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta

Buna seara!
As dori sa ma lamuriti si pe mine referitor la urmatoarea situatie:este vorba de tatal meu, pensionat medical in 2002, iar in 2011, pensia de invaliditate a fost transformata in pensie limita de varsta , cu reducerea varstei, avand 28 de ani vechime in gr.aII a.Pe decizia de pensie a fost trecut un punctaj mediu anual realizat de 1,08915, el avand in plata o pensie de 890 lei, in loc de 950 lei.Cum se calculeaza pensia, nu inmultindu-se punctajul realizat cu valoarea punctului de pensie, respectiv 871,7 ?Ce alte obligatii mai au pensionarii, impozit sau sanatate, se mai plateste?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: buiavasi , utilizator 17:04, 7 Decembrie 2016
Cand a fost pusa in plata pensia pentru punctajul mediu anual de 1,08915 ?
In 2016 s-a platit CASS pentru ceea ce depasea 871,7 si impozit pentru ceea ce depasea 1050 dupa scaderea CASS.
Incepand cu 01.01.2011, dar eu v-am intrebat cum se calculeaza pensia, nu inmultindu-se valoarea punctului de pensie cu punctajul mediu anual? CASS este de 5,5% din ce depaseste 871,7 ? care este de fapt pdnsia lui inaintea retinerii CASS?Din calculele mele ar trebui sa fie 949 lei, urmand ai se retine CASS dupa pt suma de 60 lei, dar pe talon CASS este 1 leu.
Care este valoarea corecta a pensiei, ar trebui sa fie 1,08915X871,7, adica 949 lei?Nu inteleg de ce are 890 si CASS 1 leu.Care este pensia la care are dreptul conform punctajului ?Multumesc
Pensia ar trebui sa fie 949, iar CASS retinut la diferente de 79 lei, respectiv 4 lei?Pensia fiind 1,08915x 871,7 adica 949 lei? E corect asa?El tot anul 2016 a incasat o pensie pt limita de varsta de 890 lei si vreau sa ma lamuriti cum s-a ajuns la aceasta valoare si daca a fost stabilita corect, Multumesc!
Valoarea pensiei este de 950 de lei.
Poate este vorba despre penalizare.
Nu vad despre ce penalizare ar fi vorba, tata are 65 de ani si stagiu de cotizare de 48 ani, lucru care reiese si din anexa la decizia de pensie.
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza corect cass-ul la pensie? Neta Neta Intr-un articol am citit ca din pensia avuta se scade (la vremea respectiva) 830 ron si apoi se aplica 5,5%. Verificand pe cuponul meu de pensie am constatat ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie - din ianuarie 2017 Gabi-007 Gabi-007 Buna seara, Am o problema legata de calculul pensiei tatalui meu si vreau sa fiu sigur ca il informez corect si anume: Pensia lui bruta - in luna dec. ... (vezi toată discuția)
Cuantumul si diferentele de pensie in urma punerii in aplicare a unei hotarari judecatoresti ALEX007JUST4U ALEX007JUST4U Dupa 2 precese pentru gradul 1 pensie am primit o decizie dar nu inteleg nimik iar avocata nu prea doreste sa imi explice. Va rog sa ma lamuriti si pe mine ... (vezi toată discuția)