Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de perchezitie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de perchezitie

Din experienta dumneavoastra, pentru o infractiune de abuz de incredere, practic (caci teoretic stiu) se poate obtine un mandat de perchezitie? E vorba de recuperarea unui utilaj de slefuit in valoare de 1000 lei.
Daca legea permite inseamna ca este posibil.
Art. 157 cod proc. pen.
Cazurile şi condiţiile în care se poate dispune percheziţia domiciliară

(1) Percheziţia domiciliară ori a bunurilor aflate în domiciliu poate fi dispusă dacă există o suspiciune rezonabilă cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de către o persoană ori la deţinerea unor obiecte sau înscrisuri ce au legătură cu o infracţiune şi se presupune că percheziţia poate conduce la descoperirea şi strângerea probelor cu privire la această infracţiune, la conservarea urmelor săvârşirii infracţiunii sau la prinderea suspectului ori inculpatului.

(2) Prin domiciliu se înţelege o locuinţă sau orice spaţiu delimitat în orice mod ce aparţine ori este folosit de o persoană fizică sau juridică.

Din relatarea d-voastră, este posibilă, deoarece organul de cercetare ar putea găși probe (poate chiar utilajul, ori vreo urmă din care să rezultă că l-ați înstrăinat, etc.)