Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Taxe import produse China livrate catre SUA?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Taxe import produse China livrate catre SUA?

Salut,

Am urmatorul scenariu:

Persoana Juridica inregistrata in RO vinde produsul X catre Cetatean SUA via magazin online.
Produsul X este comandat si achitat de catre PJ RO de la un furnizor din China care livreaza produsul direct catre Cetatean SUA.
Produsul X nu ajunge fizic in Romania niciodata.

Intrebare:
PJ RO datoreaza taxe catre Statul Roman in acest caz?

Va multumesc anticipat.
Marius
Chiar daca livrarea se face direct China-SUA, documentele contabile si taxele de plata se fac conform taranzactiei incheiate: firma din Romania cumpara de la una din China si revinde alteia din SUA.