Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz codul muncii

Buna ziua .
Am o intrebare referitoare la dreptul muncii .In data de 25 noiembrie mi-am dat demisia , si fiind angajata de 4 luni jumate , in contract scria ca preavizul este de 20 de zile . Lucrez la Massimo Dutti ,5 zile pe saptamana, inclusiv 3 weekenduri , cu 5 ore (am doua zile libere consecutive in timpul saptamanii si un singur weekend) in mall, deci nu am sarbatori legale , majoritatea dintre ele .30 noi, 1 dec sarbatoare legala, dar am lucrat ambele zile . Cand am calculat perioada de preaviz de ce anume nu s-a calculat si ziua aceea ? A calculat pana in 27 decembrie.
Inca o intrebare referitor la preaviz este ca am dreptul la 10 zile full ( 5 ore ) si 10 zile cu 2 ore jumate ) ? Este cumva valabil acest lucru? Sau am drept de zi libera in preaviz?
In perioada preavizului salariatul are toate drepturile si obligatiile prevazute in contractul de munca. In acest sens beneficiati de 20 de zile lucratoare, in care va veti desfasura activitatea in mod normal, ca si pana la preaviz. Deci veti lucra dupa turele convenite, cu programul fiecarei ture. In vechiul Cod al Muncii, exisa varianta unui program de lucru redus, pentru cautarea unui nou loc de munca, dar numai in situatia in are se desfiinta postul.
Vechiul Cod al Muncii nu a reglementat reducerea timpului de munca in perioada preavizului.

Reducerea timpului de munca in perioada preavizului acordat pentru concediere/demisie este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de prevederi, durata timpului de munca este cea stipulata in c.i.m. .. deexemplu, daca in contractul de munca aveti trecuta o durata a timpului de munca de 8 ore/zi, atunci in preaviz av trebui sa veniti la serviciu tot 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic